Wojewódzki Rejestr Nowotworów

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli

Demografia województwa lubelskiego

Województwo Lubelskie, położone w południowo-wschodniej części Polski, obejmuje w obecnym układzie administracyjnym teren byłych 4 województw: bialskopodlaskiego, chełmskiego, lubelskiego i zamojskiego. Geograficznie zajmuje niemal w całości obszar Wyżyny Lubelskiej.

Powierzchnia województwa wynosi 25 155 km2. Jest to obszar słabo zaludniony - na 1 km kw. przypada 88 osób (w kraju - 122,1).Najmniej zaludnionym powiatem jest powiat włodawski (34 osoby/km kw.), najgęściej - powiat świdnicki (157 osób/km kw.). Region lubelski jest też słabo zurbanizowany. Tylko 46,8% ludności mieszka w miastach, przy średniej krajowej wynoszącej 61,9%.

Jest to region wybitnie rolniczy z ośrodkami przemysłu spożywczego, chemicznego, maszyn i urządzeń w większych miastach oraz ośrodkiem górnictwa węgla kamiennego w okolicach Łęcznej.

Ludność regionu liczyła w 2006 roku 2 172 766 mieszkańców (stan na 31.XII.2006r.), w tym:

  • 1 090 094 mężczyzn,
  • 1 153 554 kobiet.

Przeważała ludność wiejska. Liczba mieszkańców miast wynosiła w dniu 30.VI.2006r. 1 013 049, a liczba ludności wiejskiej wynosiła 1 230 559. Obserwuje się powolny spadek liczby ludności na wsi na korzyść liczby ludności miejskiej. Województwo lubelskie należy do regionów o powolnym spadku liczby ludności.

Zmiany w liczbie ludności w poszczególnych regionach kraju w latach 2001-2007
(Bilans "wyprowadzony" na podstawie wyników spisu ludności z 2002 roku.)

WojewództwaLudność w tysiącach stan w dniu 31.12Średnioroczne tempo przyrostu (ubytku) ludności w %
20002005200620072000200520062007
Polska38254,038157,138125,538114,7-0,02-0,04-0,08-0,03
Dolnośląskie2912,22888,22882,32878,9-0,17-0,17-0,20-0,12
Kujawsko-pomorskie2067,82068,32066,42065,4-0,05-0,00-0,09 0,05
Lubelskie2206,22179,62172,82167,2-0,13-0,25-0,31-0,26
Lubuskie1008,51009,21008,51008,5+0,05+0,00+0,07-0,00
Łódzkie2627,82577,52566,22558,5-0,36-0,40-0,44-0,30
Małopolskie3222,43266,23271,23276,8+0,35+0,18+0,15+0,17
Mazowieckie5115,05157,75171,75184,1+0,05+0,23+0,27+0,24
Opolskie1070,61047,41041,91038,0-0,34-0,39-0,52-0,38
Podkarpackie2101,42098,32097,62097,3+0,12+0,01-0,03-0,01
Podlaskie1210,71199,71196,11193,6-0,13-0,23-0,30-0,21
Pomorskie2172,32199,02203,62208,6+0,28+0,23+0,21+0,23
Śląskie4768,74685,84669,14658,5-0,37-0,32-0,36-0,23
Świętokrzyskie1302,71285,01279,81276,3+0,01-0,29-0,40-0,28
Warmińsko-mazurskie1427,51428,61426,91425,9+0,19-0,01+0,12-0,07
Wielkopolskie3345,33372,43378,53384,8+0,17+0,21+0,18+0,19
Zachodniopomorskie1697,91694,21692,81692,3+0,06-0,04-0,08-0,03

Struktura ludności województwa lubelskiego
w podziale wg wieku, płci i miejsca zamieszkania - ostatnie 6 lat

Dane z lat 1999 - 2012

WiekRok
200720082009201020112012
OgółemMężczyznMiastaWieś
RazemMężczyznRazemMężczyzn
0-4104 477106 239108 528112 887112 358110 90656 49649 60725 21961 29931 277
5-9109 016106 282103 748103 747103 243105 00853 85345 41323 25959 59530 594
10-14133 039127 051121 540118 851114 816110 23056 63045 18823 19665 04233 434
15-19165 535159 421153 843146 592140 099133 61868 11255 77728 08177 84140 031
20-24190 469183 826176 899166 854163 415160 56282 11771 94436 12288 61845 995
25-29172 920179 389184 138183 703181 449176 65691 21685 76043 43190 89647 785
30-34151 646153 839156 226167 785168 651171 18288 57584 55842 79586 62445 780
35-39135 510138 031140 829150 309154 095156 77380 64675 45537 87281 31842 774
40-44133 840131 804130 863133 365134 469136 98869 74162 86030 98474 12838 757
45-49150 608144 559139 322138 153135 692133 75767 29960 97228 78672 78538 513
50-54164 668164 200162 833160 680155 380148 36373 49271 41932 77076 94440 722
55-59144 444148 574151 981156 737158 152159 94377 06382 54636 80577 39740 258
60-6499 841108 566116 307125 685132 822137 42763 07071 35631 10266 07131 968
65-6983 85481 62781 07281 68084 54392 48339 76146 47619 56446 00720 197
70-7480 13679 61478 58877 56776 89774 37029 91834 09613 58240 27416 336
75-7973 05271 54469 97568 62167 36066 30824 51628 28010 61538 02813 901
80-8447 05348 59950 27551 92553 03753 63517 31119 9766 57333 65910 738
85+26 72428 66730 23733 47035 37937 4429 98613 5243 54023 9186 446
Razem2 166 8322 161 8322 157 2042 178 6112 171 8572 165 6511 049 8021 005 207474 2961 160 444575 506

Struktura ludności województwa lubelskiego
w podziale wg powiatów i płci w 2012 roku

Wybierz rok

PowiatOgółemMężczyźniKobiety
bialski113 67256 33257 340
Biała Podlaska57 99027 85930 131
biłgorajski103 56951 04452 525
Chełm65 89730 99034 907
chełmski79 78639 35040 436
hrubieszowski67 66233 17534 487
janowski47 50023 57023 930
krasnostawski66 89632 51134 385
kraśnicki99 13748 35950 778
lubartowski90 24044 15546 085
lubelski148 48372 62575 858
Lublin347 678159 975187 703
łęczyński57 73628 32629 410
łukowski109 55554 45755 098
opolski62 24430 41431 830
parczewski36 14717 87718 270
puławski116 52656 06560 461
radzyński61 19530 56830 627
rycki58 32429 09629 228
świdnicki73 04735 23037 817
tomaszowski87 47943 20044 279
włodawski39 75419 68420 070
zamojski109 52253 91255 610
Zamość65 61231 02834 584
Razem2 165 6511 049 8021 115 849

Zmiany w strukturze wiekowej populacji województwa lubelskiego wg 5-letnich przedziałów wiekowych w latach 1988-2012

wśród mężczyzn


wśród kobiet

Osoba merytorycznie odpowiedzialna za stronę: dr n. med. Beata Kościańska
Projekt i wykonanie strony: Przemysław Deneka © 2010